top of page

Kuurankukka-yhteisneulonta 24.12.2023-9.1.2024

  • Writer: Mia
    Mia
  • 7.12.2023
  • 2 min käytetty lukemiseen

Päivitetty: 17.12.2025

Heippa!


Neulotaan taas yhdessä kirjoneulesukat!


Tässä blogissa alkaa Kuurankukka-yhteisneulonta, jonka lopputuloksena syntyvät kauniit ja näyttävät pitkät Kuurankukka-kirjoneulesukat. Ohje on julkaistu vaiheittain SullaVikat-blogissa, joten seuraamalla blogikirjoituksia järjestyksessä, voit neuloa nämä kauniin kirjoneulesukat ilmaiseksi.


Ensimmäisessä postauksessa näet kuvan valmiista sukasta ja saat ennakkotiedot yhteisneulontaa varten. Jos osallistuit aiemmin Ornamentti-sukkien yhteisneulontaan, voit hyödyntää kokemusta siitä: Kuurankukka-sukkien kerros- ja silmukkaluvut ovat hyvin samankaltaiset.


Pätkät löytyvät myös Facebookista SullaVikat-sivun SukkaSirkus-ryhmässä.


Voit myös ostaa Kuurankukka-sukkien valmiin PDF-ohjeen kaupasta. Ohje on taitettu A4-kokoon, joten se on valmiina tulostettavaksi. Kaaviot on yhdistetty isommiksi kokonaisuuksiksi ja tekstiohje on yhtenäinen.

Pitkät Kuurankukka-kirjoneulesukat valmiina. Pitkävartinen villasukka Novitan Nalle -vahvuisesta langasta.
Kuurankukka-kirjoneulesukat – pitkät ja näyttävät villasukat, jotka neulotaan yhdessä yhteisneulonnassa Novitan Nalle -vahvuisesta langasta.
Kuurankukka-sukkien kirjoneulekuvio lähikuvassa. Pitkävartiset kirjoneulesukat Nalle-vahvuisesta langasta.

TARVITSET:

Puikot: 2,5mm-3,00mm (Resorin voit neuloa puolta numeroa pienemmillä puikoilla)


Lanka: Riittävyys 100g/250m

Mallisukissa on käytetty Markus Companyn 6Ply-lankaa, väreinä Brilliant White (11-4001) ja Bleached Sand (13-1008). Suora linkki ja lämmin suosittelu lankojen hankintaan (kaupallinen yhteistyö) www.lankapuoti.com


Samanvahvuinen lanka on myös hyvin kaupoista löytyvä Novitan Nalle-lanka.

Valitse mieleiset, toisistaan erottuvat värit.

Pohjaväri: n. 130g

Kuvioväri: n. 80g


Mallineuleen tiheys: 26 silmukkaa ja 28 kerrosta/ 10cm

(Grammamäärät ovat suuntaa antavia. Kulutukseen vaikuttaa mm. käsiala ja lankamerkki.)


Neuletiheys ja koko – näin arvioit Kuurankukka-sukkien istuvuuden


Tästä postauksesta löydät myös valmiin taulukon, jonka avulla voit arvioida, miten oma neuletiheytesi vaikuttaa Kuurankukka-sukkien kokoon ja istuvuuteen.


Mallineuleen tiheys on 26 silmukkaa ja 28 kerrosta / 10 cm.


Huomioithan, että lankamenekki ja lopullinen koko ovat suuntaa antavia. Kulutukseen ja istuvuuteen vaikuttavat muun muassa oma käsiala, puikkokoko sekä käytetty lankamerkki.

Jos neuletiheyden laskeminen ei ole sinulle tuttua tai se tuntuu työläältä, taulukko helpottaa arviointia. Voit mitata tiheyden jostakin aiemmin neulomastasi työstä ja käyttää taulukkoa apuna sukkien koon hahmottamiseen.


Annetulla mallitiheydellä Kuurankukka-sukista tulee reiluhkot ja ne vastaavat noin kokoa 38–39.

Kuurankukka-villasukat eri väreissä. Kuvituskuva.















Neuletiheystaulukko Kuurankukka-kirjoneulesukkiin. Taulukko auttaa arvioimaan koon oman neuletiheyden perusteella.

Tässä myös hieman tietoja silmukkamääristä, jos voit verrata niitä esim. omalle käsialalle sopivaan malliin:

-Resori on 85 silmukkaa.

-Varren kirjoneule aloitetaan 91 silmukalla.

-Nilkassa silmukoita on 61.

-Kantalapun silmukkamäärä on 30

-Kantapään jälkeinen teräosuus aloitetaan 73 silmukalla.

-Teräosan kirjoneuleessa on 41 kerrosta. Voit jatkaa terää tarvittaessa pohjavärillä.



-Mia



3 kommenttia


ritu.virtanen12
22.12.2023

Olen mukana.

Tykkää

Liisukka73
07.12.2023

Olen mukana!!! Pohdin, että mikä lanka vois myös sopia tuohon malliin. Nim. Lankavarastot pienemmäksi. 🤭

Tykkää
Mia Sumell
Mia Sumell
08.12.2023
Vastataan

Heippa! Tervetuloa mukaan. :) Tähän malliin sopii mitkä tahansa itseä miellyttävät ja toisistaan erottuvat langat, myös liukuvärjätyt. Ohjeen mukainen langan paksuus on 250m/100g mutta voi toki käyttää ohuempaa myös. Kantsii kurkata nuo annetut silmukkamäärät ja taulukko ja verrata tietoja omaan käsialaan.

Tykkää

Sirkus-klubi 2026

34,90 €

34,90

-Neulomisen perusteet
-Villasukan neulominen
-Kirjoneuleen perusteet
+ ISO Ohjepaketti
-Myyntilisenssi 1.1.-31.12.2026

Kertamaksu! Ei automaattisesti uusiutuvaa jäsenyyttä.

-17 ennen julkaisematonta neuleohjetta

-5 bonusohjetta (julkaistuja klassikoita/suosikkeja)

(julkaisu aikataulun mukaan)

-Pääsy kurssialustalle

-Myyntilisenssi ajalle 1.1.-31.12.2026

-Ohjeet ovat tallennettavia tiedostoja (pdf)

-Ohjeet voit tulostaa helposti A4-koossa.

(Kaupallinen yhteistyö)

Osoitteesta

WWW.LANKAPUOTI.COM
löydät monipuolisesti langat ja tarvikkeet käsityöharrastukseen!

NEULEOHJEET

bottom of page